Szkoła Podstawowa

przy Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym

IMG E5824Taki dzień zdarza się raz na sto lat, okrągła setna rocznica odzyskania niepodległości. Cała Polska czci pamięć bohaterów tamtych dni, wdzięczna za ich walkę, przelaną krew i ofiarę życia złożoną na ołtarzu Ojczyzny. Nasza szkoła wierna idei patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży starannie przygotowała się do obchodów tej wyjątkowej rocznicy. Od kilku miesięcy nauczyciele i wychowawcy wraz z uczniami przygotowywali się na ten dzień. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych - rysunków, kart patriotycznych, gazetek ściennych, biało-czerwonych kotylionów i innych dekoracji. Uczestniczyły w konkursie "List do Niepodległej", w rajdzie "Blisko, coraz bliżej", uczyły się pieśni narodowych, słuchały pogadanek o działalności narodowo-wyzwoleńczej Polaków w czasie zaborów, poznawały sylwetki wielkich Polaków. Został też wydany numer specjalny szkolnego pisma "Opatrunek" poświęcony odzyskaniu niepodległości.

Więcej

img e5744Nowości w bibliotece - książki o niepodległości dla dzieci i młodzieży
"Niepodległość" - jedno z najtrudniejszych do wytłumaczenia (małym) dzieciom słów w języku polskim. Trudno mówić o odzyskaniu przez Polskę niepodległości dzieciom z tego powodu, że nie znają jeszcze historii. Z pomocą mogą przyjść ciekawe historyczne książki dla dzieci i młodzieży. Najmłodszym - przedszkolakom i dzieciom z edukacji wczesnoszkolnej warto przeczytać książkę "Basia i wolność" Zofii Staneckiej i zastanowić się nad tym, czym dla dziecka jest wolność, co oznacza "być wolnym". Starszych czytelników,7-12 lat, do śledzenia losów polskiej historii może zachęcić zbiór opowiadań Kazimierza Szymeczki pt.:"A to historia! Opowiadania z dziejów Polski", która w barwny sposób przybliża skomplikowane wydarzenia naszego kraju.

Więcej…

IMG 5429Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w projekcie "Kartka ze szpitala" w ramach ogólnopolskiej kampanii historycznej "BohaterOn - włącz historię". Kampania miał na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach projektu najmłodsi pacjenci szkoły na specjalnie zorganizowanych warsztatach edukacyjnych pod opieką nauczyciela własnoręcznie wykonali patriotyczne kartki z życzeniami dla uczestników walk o stolicę. 
Przygotowane kratki stanowią symboliczny gest pamięci o uczestnikach Powstania i wyraz wdzięczności za ich poświęcenie dla ojczyzny.

Więcej…

DSC 0408Dwudziestego września wychowankowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłej lekcji historii - rajdzie historycznym pod hasłem "Blisko, coraz bliżej..." Poprzez wykonywanie kolejnych zadań na trasie rajdu, uczniowie poznawali drogę do niepodległości jaką musieli pokonać wśród morderczych walk nasi rodacy. 
Była to niezwykła lekcja patriotyzmu, zważywszy na miejsce - Puszczę Kampinoską, świadka wielu wydarzeń podczas II Wojny Światowej.

Więcej…