Przydatne strony

duzurnet

menkuratoriumstarostwo

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości

Internet od dawna gości w wielu polskich domach. Nasze dzieci nie wyobrażają sobie bez niego życia. Dzięki niemu są na bieżąco z rozrywką, kulturą, nowymi technologiami i wydarzeniami na świecie.

Sieć jest również miejscem do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Jako rodzice powinniśmy ustalić z dziećmi podstawowe zasady korzystania z Internetu, przypomnieć o niebezpieczeństwach, z którymi mogą się zetknąć w Sieci. Poniżej zamieszczamy porady dla rodziców zamieszczone na stronie Fundacji Kidprtect.

Rady dla rodziców

1. ROZMAWIAJ - rozmawiaj jak najwięcej z dzieckiem. Nie karz go za błędy, o których ci mówi. Rozmawiaj z innymi rodzicami, wymieniajcie się spostrzeżeniami na temat działań waszych dzieci w Internecie.
  2. ZDOBYWAJ WIEDZĘ - surfuj po Sieci, aby samemu odkryć tajemnice Internetu. Pokaż wartościowe strony dziecku, zachęcaj je do szukania wiedzy w Sieci. Bądź przykładem!
  3. UCZ - ucz dziecko i ostrzegaj przed niebezpieczeństwem w Internecie. Naucz zasad bezpiecznego kontaktu z innymi w sieci.
  4. USTAL - wspólnie z dzieckiem określcie, ile czasu będzie spędzało dziennie przy komputerze. Zabroń dziecku podawania swoich danych osobowych, takich jak nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania. Powiedz o odpowiedzialności karnej za nękanie innych w Sieci, podszywanie się pod innych użytkowników na internetowych aukcjach itp.
  5. GROMADŹ DANE - zaznaczaj opcję archiwizowania rozmów na wirtualnych czatach i komunikatorach. Będą podstawą dochodzenia policyjnego w razie niebezpiecznej sytuacji.

Internet a prawo

Czy wiesz, że...

znieważając, nękając innych w Internecie, wysyłając groźby np. "zabiję cię", "popamiętasz mnie", używając wulgarnych słów na portalach internetowych, podszywając sie pod kogoś innego na czacie, portalu społecznościowym lub serwisie aukcyjnym, zamieszczając w sieci muzykę lub filmy, których nie jest autorem

...twoje dziecko popełnia wykroczenie lub nawet przestępstwo! W zależności od wieku, dziecko lub rodzic może ponieść konsekwencje prawne. Pamiętaj, że anonimowość w Sieci nie istnieje, a granica między głupim żartem a przestępstwem jest bardzo cienka.

Gdy dziecko zostało skrzywdzone w Sieci:

1. REAGUJ NATYCHMIAST - zawiadom policję o przestępstwie, a administratorów portali o niewłaściwych zachowaniach internautów.
  2. ZACHOWAJ SPOKÓJ - dziecko nękane w Sieci ma ogromne poczucie krzywdy, dlatego nie wolno go wpędzać w większe poczucie winy.
  3. ZAPEWNIJ POMOC PSYCHOLOGICZNĄ - jeśli to mozliwe, poszukaj psychologa jak najbliżej miejsca zamieszkania.
  4. ZABEZPIECZ SPRZĘT- wspomagaj swoją czujność programami filtrującymi treści i antywirusowymi. Regularnie aktualizuj oprogramowanie.