Zespół Szkół Specjalnych

w SZPZOZ im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym

img 20200524_194626

Ona nosiła nas pod sercem przez 9 miesięcy.
Ona nas karmiła, pielęgnowała, wychowywała.
Ona wstawała w nocy, gdy tylko usłyszała nasz płacz.
Codziennie obdarza nas swoją miłością,
wyrozumiałością i ciepłem.
Matka, mama, mamusia - ta jedyna na całym świecie,
ukochana i wyjątkowa.
26 maja obchodzimy jej święto
Wszystkim mamom z okazji ich święta życzymy wiele radości, uśmiechu, spełnienia marzeń i samych słonecznych dni!


Tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się ze starożytności. W Egipcie czczono boginię Izydę, jako ucieleśnienie doskonałej matki i żony, w Grecji kultem otaczano boginie-matki. Wiosną składano ofiary bogini Rei, żonie Kronosa która według mitologii była matką wszechświata i wszystkich bóstw. Rzymianie oddawali cześć bogini Cybele, uroczystości ku jej czci trwały 3 dni prawdopodobnie od 15 do 18 maja i było to święto nazwane Hilariami. Później tradycja święta matki została na bardzo długo zapomniana. Pojawiła się dopiero w XVII wiecznej Anglii i Szkocji pod nazwą Matczynej Niedzieli.  W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzono w Krakowie 26 maja 1914 roku
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii Dnia Matki oraz o sposobach obchodzenia tego święta dawniej i dziś w wielu krajach świata polecam ten artykuł(link) https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2015/05/26/dzien-matki/